Anti Selülit Masajı

Anti Selülit Masajı Nedir?

Anti selülit masajı nedir? Selülit, cilt altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi sonucu oluşan, daha çok bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, görünümüyle portakal kabuğu ile özdeşleştirilen bölgesel bir dolaşım bozukluğudur.

Ciddi bir sağlık problemi olan selülit, sanılanın aksine sadece kilolu kadınlar görülmez. Kilo problemi ile birebir bağlantısı olmayan selülit daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de bu sorununa rastlanır.

Selülit oluşumunu genetik ve hormonal yapının yanı sıra yaşam tarzı da ciddi boyutlarda etkiler. Kilosu normal, hatta zayıf bireylerde dâhi selülit oluşma riski vardır. Obezite ile karıştırılmaması gereken selülitin erkeklerde kadınlara oranla düşük görülmesinin sebebi, erkeklerin östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen seviyesi yağ birikimini ve selüliti artırdığından, kadınlarda daha fazla görülür.

Anti Selülit Masajı

Selülit tedavisinin en önemli ayağı masajdır. Selülit oluşumuna neden olan en büyük neden dolaşım bozukluğudur. Kan ve lenf dolaşımın oluşan bozukluk ve yağ dokusundaki artış toksik madde birikimine neden olur. selülit masajı kan ve lenf dolaşımını harekete geçirerek ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar.

selülit masajı, deri altı kan dolaşımını iyileştirerek damarların çapının daraltılması ve kanın bacaklardan düzenli olarak akmasını sağlar. Böylece bozuk kan dolaşımının yeniden düzenlenmesi, hücrelere daha iyi oksijen gitmesi sağlanır ve toksik maddelerin vücuttan atılması kolaylaşır.

Selülit tedavisinde etki sağlayan dolaşım masajı ve lenfatik drenaj masajı olmak üzere iki tür anti selülit masajı vardır.

Dolaşım Masajları

Kan ve lenfatik dolaşıma yönelik bir anti selülit masajı uygulamasıdır. Anti selülit masajı türleri arasında sıkça kullanılan dolaşım masajı deri altı kan dolaşımını aktive ederek, dokunun canlanmasını sağlar. Dolaşım masajı derialtı kanı dolaşımını iyileştirir. Özellikle de kanın bacaklardan göğüse doğru akmasına yardımcı olur. Belirli noktalara parmakla bastırıldığında ve belirli lenfatik düğümler istikametinde hareket edildiği takdirde kullanılmış lenf atılıp yenilenir.

Lenfatik Drenaj Masajları

Lenf bezlerine uygulanan lenf drenaj masajı yöntemiyle kan dolaşımını hızlandırılarak vücuttaki ödemin ve toksik maddelerin dışarı atılması sağlanır. Anti selülit masajı olarak uygulanan bu masaj tekniği özellikle lenf dolaşımı üzerinde etkilidir. Lenf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akımının sağlanması tekniğine dayanır.

Anti Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Anti selülit masajı ile birlikte selülit kremleri birlikte uygulandığında ısı etkisi artış gösterir ve kan dolaşımını hızlanır. Böylece kremler yardımı ile selülit masajı maksimum fayda sağlayarak dokulardaki fazla yağın erimesi, kas ve dokuların gerilmesini kolaylaşır. Selülitli bölgedeki kan ve lenf dokusunu harekete geçirilmesini sağlayan anti selülit masajı hasarlı dokunun taze oksijen ile dolması ve yağ hücrelerinin atılmasına yardımcı olurken, cildin kuruluğunun giderilmesine ve yenilenmesine de destek olur.

Uzun süredir yerleşik olan selülit sorunu yaşayan hastalarda, pasif hareketlerin koruyucu ve tedavi edici etkisinden yararlanılsa da bazı durumlarda bu hareketler yapılamadığında anti selülit masajı öncesi el masajı uygulanır. Selülit masajı ve diğer tüm masajları uygulayan kişilerin diplomalı ve bilinçli bir uzman olmaları son derece önemlidir.

Anti selülit masajı tedavisinde uygulanan bilinenin aksine her gün masaj yapılmaması gereken bir uygulamadır. Doğru selülit masajı haftada en fazla üç gün ve gün aşırı olacak şekilde yapılandır ve haftada en az bir kez mutlaka tekrarlanmalıdır.

Anti selülit masajı ne kadar sürer?

Her anti selülit masajı süresi 30-45 dakika arasında değişiklik gösterir. Buradaki altın kural anti selülit masajı uygulamasının 1 saati geçmemesidir. Uzun süre anti selülit masajı uygulaması, yüzeysel, baskısız bile yapılsa selülitli bölgelerde kanlanmayı arttırarak lenf yollarındaki akımını engelleyebilmektedir. İyileşmenin temeli, kan ve lenf dolaşımının rahatlaması ve düzenlenmesine bağlıdır.

Selülit, derinin alt tabakasındaki yağ dokusu tabakasının bağ dokular arasında sıkışması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Selülit cildin üst bölümünde pütürlü bir portakal kabuğu görünümü oluşturduğu için görsel olarak da rahatsızlık vericidir.

Belli bir bölgeye yerleşip kalan, en sıkı diyetle bile kurtulamadığımız dirençli yağ birikintisi, en çok uyluğun üst kısmında, bilek ve dizin iç kısımlarında, kalça ve baldırların arka kısımlarında, üst bacağın dış yanlarında ve kolların üst kısımlarında görülür.

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülit oluşumu sadece fazla kiloya bağlı bir durum değildir. Aksine çok zayıf ve ince kadınlarda dâhi selülit görülmesi mümkündür. Oluşum nedenlerini genetik faktörler, hormonal dengesizlikler (ergenlik, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde), doğum kontrol hapı kullanımı, kabızlık ve ishal gibi sindirimden kaynaklanan problemler, tiroit bezinin az çalışması, hareketsizlik, spor yapmamak, duruş bozukluğu, hatalı beslenme alışkanlıkları, cildin fiziksel yapısı, karaciğer problemleri, dolaşım bozukluğu, stres ve diğer psikolojik etkenler olarak saymak mümkündür.

Düzenli egzersiz yapmak, kan dolaşımını hızlandırması selüliti ortadan kaldırmak veya oluşumunu en başından önlemek için en etkili yöntemdir. Hareketsizlik selülit probleminin büyümesine ve dokuya iyice yerleşmesine neden olur. Aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmeli ve fast food tarzında üretilen yiyeceklerden uzak durarak bol sıvı tüketmek de selülit oluşumunu ve var olan selülit sorunun giderek artmasını önlemeye yardımcı olur.

Cinsiyet

Çoğunlukla beyaz ırka mensup kadınlarda daha fazla görülen selülit probleminde yağ dokusu dağılımı ile hücredeki hormon algılayıcılarının sayısı ve yeri de önemli rol oynar.

 • Hormonal dengesizlikler
  Özellikle ergenlik döneminde başlayan selülit problemi artan östrojen hormonu ile ilgilidir.
 • Kabızlık, hipotiroid,karaciğerin kötü fonksiyonu ve sinirsel düzensizlik.
 • Damar yetmezliği
 • Yaşam biçimi
  Aşırı stres ve yorgunlukta vücutta birikimlere neden olabilmektedir.
 • Oral kontraseptif
  Bazı doğum kontrol ilaçlarının fazlaca kullanımını hormon dengesi üzerinde etkili oldukları için selülit oluşumuna sebep olurlar.
 • Yanlış beslenme
  Vücudun yakamayacağından fazla yağ alınması bunların yağ hücrelerince depolanmasına dolayısıyla şişmesine ve damarlara baskı yapmasına sebep olacaktır. Aşırı derecede tuz, yağ ve şekerli gıdaların alınması vücutta birikimlere neden olacaktır.

Selülit Çeşitleri

 • Sert
  Görünüm düzgündür ve pozisyona göre değişmez. Sıkıştırmayla portakal kabuğu görünümü belirgindir.
 • Yumuşak
  Ani kilo kayıplarında da daha sık oluşur. Yastıksı yüzey belirgindir. Pozisyona göre değişim gözlenir. Dolaşım bozuklukları gözlenir.
 • Ödematöz
  Bacaklarda ağrı ve ağırlık şikayeti vardır. En şiddetli ama en nadir görülen selülit tipidir.
 • Karışık
  En sık izlenen biçimidir. Aynı hastanın değişik bölgelerinde birden fazla selülit tipi mevcuttur.

Pek çok kadın için kâbus olan selülitten, egzersiz, doğru beslenme ve anti selülit masajı desteği alarak kurtulmak mümkün.

Selülit Ağrı Yapar mı?

Selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti, sinir liflerinin üzerine yapılan basınç derecesin göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle doku üzerine uygulanan anti selülit masajı yüzeysel ve yumuşak olması koşuluyla selülit tedavisine yardımcı olabilir. Bu şekilde özellikle ilk anti selülit masajı seanslarında derin ve ilerlemiş selülit odakları tedavi edilebilir. İlerleyen anti selülit masajı seanslarında ise uygulama daha seri ve hafif baskılı hareketlerle devam edebilir.

selülit masajı hareketleri, sıvazlama, yoğurma, tokatlama gibi yoğun kullanılan manipülasyonlardan oluşur. Hareketler aşağıdan yukarıya doğru seri şekilde uygulanır. selülit masajı sırasında ellerin selülitli doku üzerinde daha kolay kayması ve sorunlu bölgeye maksimum fayda sağlaması için yağ yakıcı özellikleri bulunan portakal, biberiye, melisa, tatlı badem, jojoba, ardıç ve tarçın gibi aromaterapi yağları seyreltilerek kullanılabilir.

Bilinçsiz, kötü yapılan selülit masajı kısa sürede zarar vermese de uzun vadede tehlikeli olabilir ve çok ağır bozukluklara sebebiyet verebilir. Her masaj gibi selülit masajı bir sanattır ve kendine has bir bilimdir.

Bu nedenle uzman olmayan kişiler, deri altındaki sertlik ve yumruların ezilerek tedavi edilmesi gerektiğini düşünerek selülit masajı ile uzaktan ya da yakından alakası olmayan uygulamalar yapar. Bu durumda da selülit masajı gevşetici ve rahatlatan bir işkence boyutuna ulaşır. selülit masajı yanlış uygulandığında ise deride çürüme ve morluklar görülür.

Bu nedenle selülit masajı yaptırmak isteyenlerin hem beden hem de ruh sağlığını koruması için mutlaka bu işin eğitimini almış bir uzmandan yardım alması gerekir.

Anti Selülit Masajı Fiyatları

Selülit Masajı İstanbul ve diğer tüm illerde kadınlar başta olmak üzere erkek selülit tedavisi arayan kişilerin sıklıkla başvurduğu bir masaj yöntemidir. Merkezimizi ziyaret ederek uzman hekimlerimizin muayenesinden ardından sizin için belirlenen en doğru selülit masajı fiyat bilgisini alabilirsiniz.