Kahve Peeling

Peeling işlemi cildin üst tabakasında zamanla biriken ölü hücrelerin temizlenmesi ve cildin tekrar sağlıklı ve parlak bir şekilde güzelleştirilmesi için yapılan bir işlemdir. Peeling için çeşitli malzemeler kullanılır, bu yöntemlerden birisi de kahve peelingidir.

Kahve Peeling Nasıl Uygulanır?

Peeling yaparken amaç kullanılan malzemenin içerisinde erimeyen, küçük, sert granüllerin bulunması ve bu parçacıklar sayesinde cilt üst tabakasında kirlerin çıkartılması işleminin kolaylaştırılmasıdır. Bu granüllerin çeşitli özelliği bulunur ve ciltte aynı zamanda farklı problemlerin tedavisi amacıyla kullanılır.

Kahve peelingi uygun büyüklükteki kahve taneciklerinin cilt yüzeyinde deformasyona sebep olmayacak şekilde belirli baskılarla uygulanarak cilt üzerindeki ölü tabakanın sıyrılması işlemidir. Öncelikle cilt temizlenir ve makyaj artığı, kir olmayacak şekilde durulanır. Parmak uçları ile uygulanacak kahve özlü peeling kremi yavaş yavaş cilt yüzeyine yaydırılır. Burada sürüş şekli ve baskı önemlidir, cilde zarar vermeden, yara sivilce gibi olabilecek hassas bölgeleri zorlamadan bu işlem yapılmalıdır. Parmak uçları ile masaj yapılarak cilt üzerindeki ölü tabakanın giderilmesi, cilt üzerinden arındırılması işlemi uygulanır.

Peeling işlemi uygulandıktan sonra açık olan gözeneklerin dışarıya karşı hassas olmalarından kaynaklı olarak uygun bir nemlendirici kullanılması gereklidir. Bu işlem her ne kadar basit gibi görünse de uzman kişiler tarafından uygulanmalı, tamamı ile ölü hücrelerden arındırılmış bir cilde kavuşulduğundan emin olunmalıdır.

Kahve peeling işlemi yalnızca yüz bölgesine uygulanmaz, tüm vücutta ölü deriden kurtulmak için kahve peeling kullanılabilir.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Peeling için kahve kullanımının sayısız faydası bulunuyor. Kahvenin uyarıcı etkisi yalnızca bir gıda olarak değil, cilt için de önemli bir pozitif etki olarak karşımıza çıkıyor. Kahve içerdiği zengin mineraller ve kafein sayesinde cildin gençleşmesinde ve parlamasında da etkili. Uyarıcı özelliği ciltteki ölü tabaka arındırıldıktan sonra alttan gelen taze, canlı cildin de destekleyicisi.

Diğer yandan kahve içerdiği polifenoller sayesinde cilt üzerindeki leke gibi problemlerin tedavisinde de oldukça başarılı. Bu polifenoller daha sonradan oluşmuş, yara izi, güneş lekesi gibi problemli bölgelerde iyileştirici ve güzelleştirici özellikleri ile ön plana çıkıyor. Düzenli olarak uygulanan kahve peelingi cildinizin daha canlı, taze ve kusursuz görünmesi için mükemmel bir destek ve temizleme yöntemi olacaktır.

Kahve peelingi uygulanırken yüz ve diğer bölgelerde kan akışı da arttığı için vücuttaki şişlik veya morlukların da hızlıca iyileşmesi yine bu yöntem ile mümkün olabiliyor. Kahve hem uyarıcı etkisi ile hem de taneciklerinin erimeme özelliği sayesinde cilt üzerinde kılcal damarların uyarılmasında daha etkili olup diğer yandan buradaki hücrelerin oksijence zengin beslenebilmesine olanak tanıyor. Dolayısıyla kahve peelingi cilt bakımı için oldukça etkili bir yöntem.

Özellikle soğuk havalarda, kurumuş cilt çok daha fazla ölü hücre biriktirir. Bu ölü hücrelerin cilt üzerinden arındırılmaması alttaki canlı tabakanın da rahat bir şekilde nefes almasını zorlaştırır. Bu sebeple cilt yeteri kadar parlak ve sağlıklı görünemez. Ciltteki ölü tabakanın arındırılması yalnızca onların yaratabileceği kötü görüntü için değil alttan gelen taze ve yeni cildin daha sağlıklı olması, nefes alabilmesi ve canlı görünebilmesi için de gereklidir.

Yaz aylarında ise güneşe maruz kalan cildimiz ölü tabakanın cilt üzerinde bulunması sebebi ile güneş ışınları ile kalıcı lekelere dönüşebilmektedir. Bu lekelerden kurtulmak ilerleyen dönemde belki de imkansız olacaktır. Dolayısıyla düzenli bakım, temizlik için kahve peeling bu konuda oldukça yardımcı ve destek bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Yazın sık sık kahve peelingi uygulamak ve cildi yeterli bir şekilde nemlendirmek uzun yıllar boyunca sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmamıza, kırışıklıklarımızın daha yavaş bir şekilde ilerlemesine ve daha genç görünmemize sebep olacaktır.