Sıcak Taş Çakra Masajı

Sıcak taş masajı (hot stone masajı) volkanik bazalt taşlar kullanılarak uygulanan ve taşların termal ısısından faydalanılarak yapılan bir masaj yöntemidir. Taşlar masaj için özel seçilmiş ve ısıyı uzun süre bünyesinde tutabilen volkanik taşlardır. Dolayısıyla masaj süresince taşlar ısısını koruyarak vücuttaki çakra bölgelerinde ısıyı muhafaza ederler. Taşların yerleşimi ve konulduğu yerler özenle seçilerek en etkili olabilecek şekilde konumlandırılması bu masajda önemlidir.

Sıcak Taş Masajı (Hot Stone) Nasıl Uygulanır?

Özel olarak seçilmiş bazalt taşlar ile uygulanan masajda öncelikle taşlar makul bir sıcaklığa ısıtılarak vücudun tolere edebileceği bir dereceye getirilir. Daha sonrasında ise bu taşlar vücudun belirli çakra bölgelerine yerleştirilir ve masaj öncesinde bu bölgeler termoterapi ile ısınmış olur ve masaja daha uygun bir yüzey oluşmasını sağlarlar. Daha henüz bir masaj hareketi uygulanmadan ısınan bölgeye masaj yapmaya başlanınca o bölgedeki hareketlilik, kan akışı ve kas gevşemesi çok daha hızlı ve efektif olabilmektedir.

Taşlar yerleştirildikten sonra ısınan bölgeler aynı zamanda aromaterapik yağlar eşliğinde masaj uygulaması ile masaja daha fazla cevap vermektedir. Bu uygulama ile yoğurma, sıkma, titretme, çeşitli şiddetteki baskılar uygulanan bölge ısı ile birlikte gevşer ve hızlı bir şekilde kan akışını artırır. Artan kan akışı sıcaklığın da etkisi ile daha fazla hücreye ulaşır ve bu sayede de daha fazla hücreye oksijen ulaştırılmış olur. Diğer yandan belirli bölgelere konan sıcak taşlar bu sıcaklıklarını masaj boyunca koruyarak bu bölgelerin soğumasına ve akışın azalmasına engel olur. Dolayısıyla sürekli sıcak olan bu bölgelerde vücudun farklı bir bölgesine masaj yapılsa dahi aynı anda tüm bölgelerdeki akış eşitlenmiş olur. Vücut soğumaz ve masaj daha etkili olur.

Sıcak Taş Masajı Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Hot stone masajının oldukça fazla faydası bulunuyor. Özellikle daha önceden masaj deneyimini çok sık yaşamayan kişilerde kaslar ve dokular oldukça sıkı ve kasılmış durumda olduğundan vücudun tepki vermesi sıcak taş uygulaması ile daha kolay hale getirilir. Hot stone masajının özelliklerinden en önemlisi masaj esnasında tüm vücudun belirli noktalarına konumlandırılmış özel taşlar sayesinde sıcak olmasından dolayı kan akışının da masaj boyunca hızlı olmasıdır. Bu sayede masajın etkisi artar ve daha etkili bir deneyim yaşanmış olur.

Sıcağın romatizma, kas ve eklem ağrıları, kronik ağrı şikayetlerine iyi geldiği bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Sıcak taş masajı da bundan faydalanır. Özel taşların seçildiği ve kullanıldığı bu masajda optimum sıcaklık ayarı ve vücudun önemli yerlerine konumlandırılması en önemli etkenlerden birisidir. Yanlış noktalara konulan, çakraların dışındaki taşlar masaja ekstra bir etki yaratmayacaktır. Dolayısıyla bu masajın uzman terapistler eşliğinde uygulanması gerekir. Eğer bu şekilde uygulanmazsa ciltte yara, iz, yanık gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla tecrübeli ve eğitimli kişiler tarafından uygulanması şarttır.

Özel taşların uygun sıcaklıklarda, kişinin vücudundaki özel çakra noktalarına yerleştirilmesi bir ön hazırlık gibi görülse de aslında masajın temelini oluşturur. Masaj hareketlerini sıcaklık sayesinde daha hassas bir şekilde hissedeceksiniz. Dolayısıyla bu deneyimde psikolojik olarak da kişinin beynine gönderilen sinyallerin etkisi daha fazla olacak. Vücudun hem sıcaklık ile hem de masaj hareketleri ile uyarılması kişinin kontrolü daha fazla terapiste bırakmasına sebep olacak ve gevşemesi, psikolojik olarak rahatlama seviyesi daha da artacaktır. Aynı zamanda volkanik taşların da iyileştirici gücü olduğuna inanılmaktadır. Vücuda verdikleri enerji ile birlikte masajın birleşmesi kişinin kendisini daha iyi, canlı ve zinde hissetmesine sebep olacak, sıcaklıkla birlikte bu hissiyatın artması da kolaylaşacaktır.