İsveç Masajı

İsveç Masajı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Her bir masaj tipinin farklılığını ve tipini anlamak hangisini tercih edeceğiniz konusunda önemlidir.

Masaj dendiğinde akla ilk gelen masaj tipi, klasik masaj dediğimiz İsveç masajıdır.

İsveç masajında amaç çeşitli teknikler ile tüm bedenin rahatlatılmasıdır. Diğer masaj türlerinin temeli olarak görülür. Daha çok batı tekniği uygulanır. Kaslara yoğun bir baskı uygulanarak germe ve vuruş tekniklerini içerir. Sürtünmenin azaltılması adına çeşitli aromaterapik ve uçucu yağlar kullanılır.

Yapılan hareketler ile sinir sistemi ve cilt uyarılır. Dolayısıyla kan dolaşımı artar, kas gerginliği hafifletilerek kasların esnekliğinin artırılması hedeflenir. Avuç içleri ile doğrudan vücut kasları hedeflenir.

İsveç Masajı Teknikleri Nelerdir?

Her masaj türünde görebileceğimiz sıvazlama (öfleraj) hareketi özellikle bacaklarda uygulanır. Avuç içi ile o bölgedeki kasların esnetilmesi ve gerginliğinin azaltılması hedeflenir. Yoğurma (petrisaj) hareketlerinde ise uzman terapistlerin amacı kaslardaki ağrıyı almak ve kasların gevşemesini sağlamaktır. Germe-Çekme hareketleri ile baş parmaklar da kullanılarak bedenin belirli noktalarına baskı uygulanır. Ritmik dokunma hareketleri ile de vücudun belirli bölgelerine ritmik vuruşlar yapılarak kan akışının hızlanması ve o bölgenin gerginliğinin azaltılması hedeflenir. Hareketlerin hafifliği veya sertliği hem şikayetlerinize göre hem de uzman terapistin stiline göre değişebilir. Ancak vücut yapınız bu aşamada daha ön plandadır. Kaslardaki gerginliğin boyutu, hareket kabiliyetinizdeki değişimler, ağrı ve acı eşiği masajın şiddetini belirleyen unsurlardır.

İsveç Masajının Faydaları Nelerdir?

Özellikle gergin ve stresli dönemlerde oluşan beden ağrıları için İsveç masajı önerilmektedir. Masajın sonunda oluşan kaslardaki gevşeme ve rahatlama hissi, kan akışının hızlanması ile vücudun çeşitli bölgelerindeki gerginliklerin azalması özellikle gevşemeye ihtiyaç duyan vücutlar için en güzel tedavi yöntemidir. İsveç masajı vücuttaki tüm kasları hedeflediğinden dolayı masaj sonunda tüm bedeniniz gevşeyecek ve kas ağrılarınız hafifleyecektir.

Tüm bunların dışında İsveç masajının faydalarını sıralayacak olursak;

  • Vücutta kan dolaşımını hızlandırır ve hareketsiz kalmış veya stres sonrası gerilmiş vücutların rahatlamasına yardımcı olur.
  • Kasları ve üst dokuyu hedeflediği için cildin canlanmasında etkisi büyüktür.
  • Yorgunluk sonrası oluşan laktik asit ve türevlerinin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olur.
  • Vücuttaki oksijen ve enerji akışını hızlandırdığından hücrelerin yenilenmesinde pozitif etki yaratır.
  • Uyku problemi yaşayan kişilerde uykunun düzene girmesinde ve kaliteli bir uyku uyuyabilmesinde etkisi fazladır.
  • Vücuttaki gerginliğin azaltılması ile anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların da hafifletilmesinde yardımcıdır.

Neden İsveç Masajını Tercih Etmelisiniz?

İsveç masajı tüm bedenin gevşeme ve rahatlamasına yönelik olduğundan fiziksel ve zihinsel olarak sizi iyi ve enerjik hissettirecek bir masajdır. Kasları hedef alarak yapılan tüm hareketler bütün masaj tekniklerinin temelini oluşturan hareketlerdir. İsveç masajı hafif, orta veya yüksek derecede olabilir. Bu sizin seçimine bağlıdır.

İsveç masajı da diğer terapötik masajlar gibi uzman terapistler eşliğinde uygulanan bir masajdır. Dolayısıyla masaj sonrası rahatlamış ve enerjik hissetmeniz için vücudunuza ve şikayetlerinize uygun masaj teknikleri ile seanslar sürdürülmektedir. Eğer kas spazmları ve krampları gibi şikayetleriniz varsa İsveç masajı bu ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olur.

Tüm bunların dışında yalnızca yorgun geçirdiğiniz bir günün stresini atmak isterseniz İsveç masajı bunun en güzel cevabı olacaktır. Vücudunuz bu ilgiyi hakediyor. Kendinizi şımartmak için bir sebebinizin olmasına dahi gerek yok.